Facebook
Twitter
Kontakt
polski Nederlands Deutsch English Yкраїнський
Agencja pracy tymczasowej i doradztwa personalnego

Obecność Polaków korzystna dla holenderskiej gospodarki.- 11:51

AMSTERDAM – Polacy pracujący w Holandii mają korzystny wpływ na gospodarkę i budżet Państwa. Ich udział we wzroście gospodarczym kraju wynosi 0,3 punktu procentowego, lub inaczej mówiąc 1,8 miliarda euro.

Podczas swojego całego pobytu w Holandii, wszyscy Polacy tu przebywający przynoszą budżetowi Państwa 1,2 miliarda euro. Wynika to z przeprowadzonych badań , które to zostały przedstawione w środę po południu na spotkaniu Holendersko-Polskiego Ośrodka Współpracy Handlowej. Raport ten został sporządzony m.in. przez Roba Ruhl’a, ekonomisty Banku ING. Raport ten jest oparty na istniejących już dostępnych badaniach.

Imigrant polski przyjeżdżający w celu znalezienia pracy, przebywający w Holandii dłuższy czas przynosi budżetowi Państwa ponad 24.000 euro. Dane te zostały już wcześniej przedstawione przez biuro badawcze SEO, powiedział Ruhl. Dla krótkiego pobytu dane te wynoszą 1900 euro.


Wyparcie
Pojawienie sie  Polaków na holenderskim rynku pracy jedynie w niewielkim stopniu wywołuje niekorzystny efekt wyparcia.  Jeżeli holenderska gospodarka ma problemy, imigranci, którzy przybyli tutaj w celu podjęcia pracy, mogą czasowo wyprzeć holenderskich pracowników i zagrozić ich wyższym stawkom płacowym.

Pojawienie się polskich pracowników może w niektórych rozwijających się sektorach prowadzić do tworzenia  się większej ilości miejsc pracy. Polacy zajmują zazwyczaj mniej płatne stanowiska i dzięki temu iż ludzie ci są dostępni na rynku pracy, może powstawać większa ilość miejsc pracy na wyższych stanowiskach, które to zazwyczaj są zajmowane przez Holendrów.

Źródło : © ANP

<< Powrót