Facebook
Twitter
Kontakt
polski Nederlands Deutsch English Yкраїнський
Agencja pracy tymczasowej i doradztwa personalnego

List motywacyjny

List motywacyjny lub podanie o pracę jest dokumentem, który z reguły towarzyszy cv w sytuacjach gdy wysyłamy swoją aplikację do potencjalnego pracodawcy. List motywacyjny jest nie tylko pismem mówiącym o naszej motywacji i streszczającym kwalifikacje, lecz również informacją, która określa na jakie stanowisko aplikujemy oraz z jakiego powodu.

List Motywacyjny powinien zawierać:
 

  • informację, do kogo wysyłasz CV
  • informacje, jakim stanowiskiem jesteśmy zainteresowani oraz gdzie (w jakim miejscu – gazecie / serwisie internetowym) znaleźliśmy ogłoszenie
  • dlaczego zainteresowany jesteś danym stanowiskiem
  • wymienione umiejętności, doświadczenie, wykształcenie i dlaczego akurat Ty jesteś najbardziej odpowiednią osobą na to stanowisko
  • prośbę o możliwość spotkania


Podsumowując: list motywacyjny powinien być krótki i precyzyjny. Zwykle składa się z 3-5 akapitów, w których zawarte są odpowiedzi na pytania: Na jakie stanowisko aplikujesz? Dlaczego akurat na nie jesteś właściwym kandydatem? Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?

List motywacyjny, mimo że na ogół czytany jest dopiero po CV, odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji. I chociaż dobry list nie gwarantuje zdobycia pracy, to źle napisany – może przekreślić szanse kandydata.